Občina Lenart je v letu 2021 začela z gradnjo nove centralne čistilne naprave, na katero bo oziroma je priključeno celotno mestno naselje Lenart. V letu 1990 je bila zgrajena prva čistilna naprava, ki je čistila odpadne vode za zahodni del Lenarta in iz katerega so se pred gradnjo vse očiščene odpadne vode izlivale v obrobni jarek ob strugi Globovnice.
Za vzhodni del naselja Lenart je bila v letu 2005 postavljena čistilna naprava, ki pa nikoli ni ustrezno delovala. Naprava je delovala z učinkom čiščenja okrog 30 %. Zaradi navedenega je občina pristopila k celoviti rešitvi čiščenja odpadnih vod v mestu Lenarta.
Tako smo v letih 2019 in 2020 na podlagi projektov pridobili gradbena dovoljenja ter po pridobitvi soglasja državnih organov o sofinanciranju investicije začeli s postopki oddaje del. Ker je bil projekt širše zasnovan kot samo čistilna naprava, smo projekt razdelili na štiri sklope in ga povezali v celoto. Z razdelitvijo projekta na sklope sta nas vodili racionalnost in hitrost izvedbe, saj smo s tem pridobili nižje cene in pospešili izvedbo del. Sklopi so obsegali gradnjo čistilne naprave, sprejemno fekalno postajo s tlačnim vodom in dvema prečrpališčema, izgradnjo kanalizacije z redukcijskim bazenom v Kidričevi ulici in tehnični objekt na lokaciji čistilne naprave. Skupna ocenjena vrednost je bila 4.569.277,60 EUR brez DDV. Po prvem razpisu smo pridobili ponudbe, ki so presegale predvidena sredstva, zato smo s ponudniki nadaljevali pogajanja po konkurenčnem postopku in pridobili vrednost v višini 4.678.387,50 EUR. S takšnim zneskom smo sklenili tudi pogodbo z dvema izvajalcema.
Na začetku novembra smo vsa dela zaključili in pridobili uporabna dovoljenja, sama čistilna naprava pa je še vedno v poskusnem obratovanju do 1. decembra 2023.
Vsa dela so bila izvedena za vrednost 4.633.468,90 EUR. Zaradi izrednih podražitev gradenj je bil izvajalec del upravičen do povišanj cen v višini 221.532,18 EUR. Povišanje cen se prizna samo v primeru, ko celotna pogodbena vrednost zaradi cen vgrajenih materialov znaša nad 10 %, in je upravičeno le za vrednost, ki presega 10 %, do 10 % pa krije povišanje izvajalec del.
Na to napravo je priključenih več kot 4200 ljudi in vsa industrijska cona
Nova čistilna naprava Lenart je namenjena za čiščenje odpadnih komunalnih vod celotnega mesta Lenart s celotno industrijsko cono, naselja Radehova, v nadaljevanju pa tudi naselja Lormanje. Centralna čistilna naprava Lenart (CČN) omogoča sprejemanje grezničnih gošč za celotno občino Lenart in sprejemanje mulja iz manjših čistilnih naprav na celotnem področju občine.
Del mesta Lenart (vzhodni del in sam center) ima zgrajeno mešano kanalizacijsko omrežje, zato na CČN dotekajo mešane komunalne odpadne vode, zaradi česa smo na začetku Kidričeve cesti zgradili redukcijski bazen, ki omogoča prelivanje meteornih vod in s tem razbremenjuje CČN. Ta sistem razbremenjevanja v primeru večjega dežja razbremenjuje vode, umazani val, pa se »lovi« v cevnem zadrževalnem bazenu, ki je istočasno izveden kot »kolektor« med razbremenilnikom in vhodnim črpališčem 1 CČN. Dotok iz »kolektorja« v črpališče 1 se regulira s pomočjo zaporne nastavljive lopute.
Zahodni del mesta je rešen povsem na novo. Tako se je opustila obstoječa čistilna naprava Globovnica in na njeni lokaciji smo na novo zgradili sprejemno fekalno postajo, na katero se dovažajo greznične vsebine in mulj iz malih čistilnih naprav ter se skupaj z vodami zahodnega dela mesta prečrpajo na novo čistilno napravo. Na lokaciji fekalne postaje je črpališče 1, ki črpa vodo na črpališče 2 v Ribiški ulici, od tu pa v smeri Radehove, kjer se izlije v obstoječo kanalizacijo in od tam skupaj s fekalnimi vodami dela Radehove na čistilno napravo v Lenartu.
S tem projektom zaključujemo enega od večjih projektov v Lenartu, saj je vrednost projekta skupaj z DDV skoraj 6.000.000 EUR. Naložbo sta sofinancirala Evropska unija in Republika Slovenija. Projekt je delno sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in pričakujemo poplačila v višini 4.488.000 EUR do sredine leta 2023.
Čiščenje vod ima za posledico tudi visoke obratovalne stroške in te stroške pokrivajo uporabniki storitev, kar bo imelo za posledico tudi dvig cen odvajanja in čiščenja odpadnih vod za uporabnike.